Akronym Projekt Administrator Projektbeskrivelse Projekthaver
@aGlance Skanderborg 495647 Henning G. Jensen Skanderborg, Danmarks smukkeste festival system. Preben Holst Mogensen
ALSIDENT SYSTEM A/S 220154 Kirsten Boddum Udvikling af softwarebaseret visualiseringsværktøj til synliggørelse af digitale produktinformationer Søren Poulsen
APMD 415918 Ellen Kjemtrup Lindstrøm APMD, Algorithms for Processing Massive Datasets: Theory and Pratice Lars Allan Arge
ASCFAI 435677 Ellen Kjemtrup Lindstrøm A Systematic Approach to Control-Flow Analysis by Abstract Interpretation Jan Midtgaard
ASCoVeCo 493423 Henning G. Jensen ASCoVeCo, Advanced State Space Methods and Computer Tools for Verification of Communication Protocols Lars Michael Kristensen
BETA-net 414326 Henning G. Jensen BETA-net, Porting Beta to .net Ole Lehrmann Madsen
BITS 494508 Anja Krag Svennesen BITS, Tværgående aktiviteter vedrørende forskningsprogrammet om Borgernes IT-sikkerhed Ivan Bjerre Damgård
BoolCirc 494931 Ellen Kjemtrup Lindstrøm BoolCirc, Computational Complexity Theory, Boolean Functions and Circuits Kristoffer Arnsfelt Hansen
BRICS06K 150272 Anja Krag Svennesen BRICS06K Mogens Nielsen
BRICS06S 150263 Anja Krag Svennesen BRICS06S Mogens Nielsen
BRICS08K 150323 Anja Krag Svennesen BRICS08K Ivan Bjerre Damgård
BRICS09S 150376 Anja Krag Svennesen BRICS09S Ivan Bjerre Damgård
CACE 425070 Anja Krag Svennesen CACE, Computer Aided Cryptographic Engineering Ivan Bjerre Damgård
CAGT 494359 Ellen Kjemtrup Lindstrøm CAGT, Centre for Algorithmic Game Theory Peter Bro Miltersen
Caretech Innovation 435799 Anja Krag Svennesen Caretech Innovation Morten Kyng
CoMa 495043 Ellen Kjemtrup Lindstrøm CoMa, Computational Mathematics Peter Bro Miltersen
CONVIVIO 424715 Kirsten Boddum CONVIVIO, The Network for People-Centred Design of Interactive Systems Susanne Bødker
D-ARTEMIS 494953 Anja Krag Svennesen D-ARTEMIS, Network Stimulation of Danish Participation in ARTEMIS and FP7 Klaus Marius Hansen
DI, 42 samfinansierede stipendier NAT 2007 150034 Anja Krag Svennesen DI, 42 samfinansierede stipendier NAT 2007 Erik Meineche Schmidt
DI, BRICS2 150043 Anja Krag Svennesen DI, BRICS2 Mogens Nielsen
DI, DPSO 498132 Henning G. Jensen DI, DPSO Jens Stougaard Jensen
DI, HYMOS 498250 Ellen Kjemtrup Lindstrøm DI, HYMOS Bjørk Hammer
DI, MOBISEQ 498208 Anja Krag Svennesen DI, MOBISEQ Ivan Bjerre Damgård
Dit hus 426106 Ellen Kjemtrup Lindstrøm Dit hus Jeppe Rørbæk Brønsted
ECRYPT 425823 Anja Krag Svennesen ECRYPT, European Network of Excellence in Cryptology Ivan Bjerre Damgård
EFR08 498254 Ellen Kjemtrup Lindstrøm EFR08, Eliteforsk-rejsestipendie 2008 Bjarke Hammersholt Roune
eGov+ 495109 Kirsten Boddum eGov+, Exploring Design and Use of Transparent and Tailorable IT in Local Government, beyond Web 2.0 Susanne Bødker
eu-DOMAIN 421330 Ellen Kjemtrup Lindstrøm eu-DOMAIN, Enabling Users - for Distance-Working and Organizational Mobility using Ambient Intelligence Service Networks Klaus Marius Hansen
EvySpec 493253 Henning G. Jensen EvySpec, Everyday Special: Supporting Playful Experiences in Everyday Life at Home Marianne Graves Petersen
Family 493428 Kirsten Boddum Family, Compilation of Family Polymorphism and Dynamic Interitance Erik Ernst
FFNVIT 591311 Maibritt Bodin Bodin FFNVIT, Flerfagligt neværk inden for IT Olav Wedege Bertelsen
FI 435793 Henning G. Jensen FI, kvindelig betjeningsdesign for avancerede elektroniske produkter Marianne Graves Petersen
FOMO 493803 Ellen Kjemtrup Lindstrøm FOMO, Formal Models for Computing Systems Michael Ignatieff Schwartzbach
FSIM 493799 Kirsten Boddum FSIM, Controlling High Resolution Fluid Simulations Michael Bang Nielsen
Galileo 495295 Henning G. Jensen Galileo -A Platform for  Galileo based pervasive positioning Kaj Georg Grønbæk
Google 2007 495252 Ellen Kjemtrup Lindstrøm Google Research Award, 50 K $ Michael Ignatieff Schwartzbach
Home Port 495718 Henning G. Jensen Home Port, sameksistens af trådløse teknologier til styring og overvågning af energi Jeppe Rørbæk Brønsted
HYDRA 423427 Anja Krag Svennesen HYDRA, Networked Embedded System Middleware for Heterogeneous Physical Devices in a Distributed Architecture Klaus Marius Hansen
IBMFA07 494516 Anja Krag Svennesen IBMFA07, IBM Faculty Award 2007 Anders Møller
IK-BDSI 495129 Anja Krag Svennesen IK-BDSI, Innovationskonsotiet: Brugerdreven sundhedsinnovation Morten Kyng
Induga 493417 Ellen Kjemtrup Lindstrøm Induga, Algorithmic and Combinatorial Theory of Infinite Duration Games Mogens Nielsen
ISIS-EMV 416059 Henning G. Jensen ISIS-EMV, Ekstern medfinansiering fra virksomheder Ole Lehrmann Madsen
iSPORT 494930 Henning G. Jensen iSPORT, Interaktivitet til sportsomgivelser Kaj Georg Grønbæk
ITSCI 493808 Anja Krag Svennesen ITSCI, IT Security for Citizens Ivan Bjerre Damgård
KASAM 493431 Anja Krag Svennesen KASAM, Katrinebjerg samfinansieringsstipendier Mogens Nielsen
Kloge m2 522007 Maibritt Bodin Bodin Kloge m2 Pulje Søren Poulsen
LAWP 494916 Anja Krag Svennesen LAWP, Languages and Analyses for Web Programming Anders Møller
Locusts 493420 Kirsten Boddum Locusts, Dynamically Adaptive Pervasive Computing through Cyber Foraging Niels Olof Bouvin
MADALGO 430008 Ellen Kjemtrup Lindstrøm MADALGO, Centre for Massive Data Algorithmics Lars Allan Arge
MARIMATECH 220153 Kirsten Boddum E-sea Guide iPhone Søren Poulsen
MHC 494864 Henning G. Jensen MHC, Mobile Home Center Kaj Georg Grønbæk
MOSIF 493660 Ellen Kjemtrup Lindstrøm MOSIF, Modeller og teknikker for sikre flerpartsberegning Jesper Buus Nielsen
MOSIF, CACE-Mf 490015 Ellen Kjemtrup Lindstrøm MOSIF, CACE-Mf Jesper Buus Nielsen
PalCom 425773 Kirsten Boddum PalCom, Palpable Computing: A New Perspective on Ambient Computing Morten Kyng
QUSEP 492483 Ellen Kjemtrup Lindstrøm QUSEP, Quantum Protocols for Secure Computation in Practice Louis Salvail
SA@Work 494963 Henning G. Jensen SA@Work, Software Architecture @ Work Klaus Marius Hansen
ScalPL 425834 Ellen Kjemtrup Lindstrøm ScalPL, A Scalable Programming Language Klaus Ostermann
SECOQC 420010 Ellen Kjemtrup Lindstrøm SECOQC, Development of a Global Network for Secure Communication based on Quantum Cryptography Ivan Bjerre Damgård
Sensobyg 494191 Henning G. Jensen Sensobyg, Sensobyg Lars Michael Kristensen
SIMAP 492408 Anja Krag Svennesen SIMAP, Secure Information Management and Processing Ivan Bjerre Damgård
Terrain 493261 Ellen Kjemtrup Lindstrøm Terrain, Efficient Handling of Massive Heterogeneous Terrain Data Lars Allan Arge
Tower 495648 Henning G. Jensen Tower, Visual Interaction in Wind-turbine Repair (VIWR) Preben Holst Mogensen
UE06 494175 Henning G. Jensen UE06, Ung Eliteforskerpris 2006, AsCoVeCo Lars Michael Kristensen
URBANWEB 494433 Kirsten Boddum URBANWEB, A Mobile Social Context-Aware Web Infrastruture Frank Allan Hansen
VG-GFO 495417 Ellen Kjemtrup Lindstrøm VG-GFO, Vladimir Gurvich gæsteforskerophold Peter Bro Miltersen